Kuveyt Türk Çünkü

Kuveyt Türk, kurulduğu günden bugüne kadar faizsiz bankacılık sisteminde özenliliği, yatırım alanlarında araştırmacılığı, tasarruf sahiplerine ve iş adamlarına çağdaş, istikrarlı, güvenilir, kaliteli ve süratli hizmet sunmayı, çalışanlarının verimliliğini artırmak için sürekli eğitime tabi tutmayı kendisine ilke edinmiştir. Yurt içinde ve yurt dışında şubeleri ve muhabir bankaları vasıtasıyla, her türlü çağdaş teknolojik imkanları kullanarak, süratli ve kaliteli hizmeti tasarruf sahiplerinin ve yatırımcılarının ayağına götürebilmenin gururunu yaşamaktadır.

Kuveyt Türk, son yılların en hızlı büyüyen bankalarından biri olarak 2018 yılı hedefleri kapsamında Türkiye'nin en büyük 10 bankası arasında yer almak istiyor. Her yıl istikrarlı bir şekilde ürün çeşitliliğini, şube ve çalışan sayısını, teknolojik yeterliliğini ve karlılığını arttıran bankamız, yöneticilerini kurum içi kaynaklardan yetiştirme politikası gereği kariyer basamaklarını hızlı çıkmak isteyen adaylar için benzersiz fırsatlar sunmaktadır. Uluslararası arenadaki hedefleri ve girişimleri ile de bu alanda kariyer hedefleyen adaylar için oldukça caziptir.

Katılım Bankacılığının Okulu olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Kuveyt Türk, gerek dünya genelinde gerekse de Türkiye’de katılım bankacılığına artan ilgiye paralel olarak, kariyerine bu alanda şekil vermek isteyen adayların; mesleki ve kişisel gelişim alanlarında öncelikli tercihi olmaktadır. Ayrıca verimli bir çalışma ortamı oluşturarak, yüksek potansiyelli ve performanslı çalışanlara sektörde en rekabetçi ücretleri ödeyen kurum olmayı hedeflemektedir.

Kuveyt Türk, çalışanlarının huzurlu ve mutlu oldukları bir iş ortamında çalışıyor olmasını öncelikleri arasında görmektedir, bu kapsamda her yıl düzenli olarak Kuveyt Türk Çalışma Ortamı anketi düzenlenir. TNS PIAR Araştırma Şirketi ile gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, 2012 yılında çalışan bağlılığı indeksi Türkiye ortalaması 64 ve dünya ortalaması 58 olurken Kuveyt Türk çalışanlarının bağlılık düzeyi 78 seviyesinde çıkarak, Türkiye ortalamasının
%21
üzerinde gerçekleşmiştir.

Kuveyt Türk İnsan Kaynakları Politikası 

Kuveyt Türk'te, İnsan Kaynakları çalışmaları kurum adına stratejik bir rol üstlenir. İnsan Kaynakları Çalışan Memnuniyeti'ni ilk planda tutan, bankamızın stratejik kararlarında etkin sonuçlar üretilmesine katkıda bulunan, kurumumuzun hedefleri doğrultusunda şube ve birimlerle koordinasyon içinde, iletişim ve paylaşımı temel alan, özgün İnsan Kaynakları Programları'nı yürütür.
Kuveyt Türk İnsan Kaynakları paradigması;
 • Çalışan memnuniyeti,
 • İletişim ve paylaşım,
 • Stratejik ortaklık,
 • Uyum ve koordinasyon,
 • Verimlilik,
 • Yenilikçilik ve teknolojinin kullanımı,
kavramları üzerine inşa edilmiştir.

Kuveyt Türk Tarihçe 

1989 - 1990 15 milyar TL kuruluş sermayesiyle ve "Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu A.Ş." unvanıyla 31 Mart 1989’da bankacılık ve finans faaliyetlerine başladı. 1990 yılında sermayesini 30 milyar TL’ye yükseltti. Aynı yıl içinde, hazır giyim sanayisine yönelik katkıları nedeniyle Altın Madalya ödülünü aldı.
1998 Kredi kartı uygulamasına geçti.
2000 Bireysel bankacılık hizmetleri sunmaya başladı. Avrupa’da ISO 9001-2001 Kalite Sertifikası’na uygun görülen ilk faizsiz finans kurumu oldu.
2002 Genel Müdürlük Ofisi, Mecidiyeköy’deki binasından Esentepe’deki yeni modern binasına taşındı.
2006 “Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu A.Ş.” olan unvanını, “Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.” olarak değiştirdi.
2009 19 Ekim 2009 tarihinde Dubai Participation Bank Inc. kuruldu
  Almanya’daki temsilciliğini Finansal Hizmetler Şubesi’ne dönüştürdü.
2010 Türkiye’nin ilk Sukuk işlemini gerçekleştirdi.
  Gold Plus Altın Borsa Yatırım Fonu oluşturuldu.

İlklerimiz ve Başarılarımızdan Bir Kaç Örnek 

 • Kıta Avrupası’nda ilk katılım bankası(Almanya Finansal Hizmetler şubesi)
 • İstanbul Altın Borsa’sındaki ilk katılım bankası
 • İlk gram altın ve ATM’den altın projeleri (Altın Bankacılığında öncü)
 • Altının yanı sıra gümüş ve platine de yatırım imkanı sunan ilk banka
 • Müşteri tabanını segmentasyona tabi tutan ilk katılım bankası
 • TL, Dolar ve Euro dışında para birimlerine kar payı dağıtan ilk katılım bankası

Kuveyt Türk Ortaklık Yapısı